Pirmasis Makedonijos karas
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Pirmajame Makedonijos kare (215–205 m. pr. m. e.) kovojo Roma ir jos sąjungininkė (nuo 211 m. pr. m. e.) Etolijos lyga bei Pergamo valdovas Atalas I prieš Makedonijos karalių Filipą V. Tuo pačiu metu vyko Antrasis pūnų karas, kuriame Roma kovojo su Kartagina. Karo metu lemiamų susidūrimų nebuvo ir jis baigėsi nei vienai pusei nepasiekus aiškios persvaros.
Karo metu Makedonija nesėkmingai bandė užimti dalį Ilyrijos ir Graikijos. Manoma, kad smulkūs susidūrimai rytuose sutrukdė Makedonijai padėti Kartaginos generolui Hanibalui kovoje su Roma.
Karą formaliai baigė 205 m. pr. m. e. sudaryta taika.
Demetrijus ragina kovoti su Roma
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Romai kovojant su Kartagina, Makedonijos karaliui Filipui V pasitaikė galimybė pabandyti išplėsti savo valdžią į vakarus. Pasak Senovės Graikijos istoriko Polibijo, svarbiu faktoriumi Filipo sprendimui pasinaudoti šia galimybe buvo Demetrijaus iš Faroso įtaka.
Po Pirmojo Ilyrijos karo 229 m. pr. m. e. Demetrijus tapo didžiosios Ilyrijos pakrantės dalies valdovu, tačiau 219 m. pr. m. e., vykstant Antrajam Ilyrijos karui romėnai jį sumušė ir jis pabėgo ir buvo priimtas Filipo dvare.
Kovodamas su etoliečiais Filipas iš pasiuntinio sužinojo apie Hanibalo pergalę prie Trasimenės ežero 217 m. birželio mėnesį. Iš pradžių Filipas laišką parodęs tik Demetrijui. Galbūt tikėdamasis atgauti savo karalystę Demetrijus nedelsdamas patarė jaunam karaliui sudaryti taiką su etoliečiais ir nukreipti savo dėmesį į Ilyriją ir Italiją. Filipas buvo nesunkiai įtikintas pasirinkti tokį kelią ir iškart pradėjo derybas su etoliečiais. Susitikime su Etolijos lyderiais pakrantėje netoli Naupakto buvo sudaryta taikos sutartis.
Filipas stato laivyną
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]217-216 m. žiemą Filipas praleido statydamas 100 laivų laivyną, ko pasak Polibijaus „iki tol nėra daręs nei vienas Makedonijos karalius“, ir mokydamas vyrus irkluoti. Makedonija greičiausiai neturėjo pakankamai resursų pastatyti ir išlaikyti tokį laivyną, kuris galėtų kovoti su Roma. Polibijas rašo, kad Filipas neturėjo vilties nugalėti romėnus jūroje, matyt dėl patirties ir pasiruošimo trūkumo.